110 Bin Amerikalı Turist Antalya’ya gelecek


Prince Group gerçekleştirmiş olduğu Amerika pazarı atağı hakkında bilgi vermek ve turizm sektörünün değerlendirmesini yapmak üzere gazete ve dergi yayıncılığı alanında Türkiyenin önde gelen basın kuruluşları ile birlikte Prince Plaza ofisinde basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Hukuk Danışmanı Sn. Niyaz Güney, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Okay Yıldırım, Prince Group Kurumsal Direktörü Sn. Yasemin Çakıcı ve Türkiye’nin önde gelen basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Prince Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Hukuk Danışmanı Sn. Niyazi Güney ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Okay Yıldırım, girmiş oldukları yeni pazarlarla ilgili bilgiler verdiler. Sn. Niyazi Güney; Prince Group hakkında bilgi vererek, Prince Group'un faaliyet alanında hayvancılıktan inşaata, taşımacılıktan sağlığa kadar 30 farklı şirketin bulunduğunu belirtti. Sn. Okay Yıldırım ise, Amerika pazarına açılarak bu yıl başlatılan operasyonla 110 bin Amerikalıyı charter seferleri ile direkt Antalya'ya getireceklerini belirtti.

Sn. Güney, hükümetin açıkladığı 9 maddelik eylem planına da konuşmasında yer vererek şunları söyledi. "Hükümet bu anlamda birşeyler yapmaya çalışıyor. Açıklanan paket gayet olumlu olmuş olmasına rağmen aynı zamanda yetersiz de. Dolayısıyla bu paket krize çare olacak gibi gözükmüyor. Çünkü doğmamış borçlar hükümet tarafından sürekli erteleniyor. Turizmcilerin öncelikle en büyük sorunu olan SGK, vergi ve banka borçlarının ertelenmesi gerekiyor. Ancak bu sağlanırsa sorun çözümlenir. Bu kriz aslında Türk turizmi içinde yararlı olacaktır. Türk turizmi yeniden yapılandırılmalıdır. Türk turizminin Rusya turizmine bağlanması kesinlikle yanlıştır. Yanlış politikalar artık terk edilip daha kaliteli bir turizm politikası getirilmelidir."Sn. Okay Yıldırım ise Amerika, Rusya ve diğer operasyonlar hakkında bilgi verdi. Yıldırım, Amerika'dan Antalya'ya direkt charter seferleri ile turist getirmek için çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların meyvelerini de bu yıl almaya başlayacaklarını belirtti.

Sn. Yıldırım, "Prince Leisure markası ile Amerika'dan Antalya'ya THY ile charter seferleri başlatıyoruz. THY 30 Nisan 2016 tarihinde ilk seferini New York Antalya arasında yapacak. Amerika'nın New York, Chicago, Washington, Houston, Atlanta, St. Paul, Boston, Miami, Philadelphia ve Los Angeles şehirlerinden Antalya'ya karşılıklı charter seferleri düzenlenecek. Haftada 10 sefer yaparak 2016 yılında 110 bin, 2017 bin yılında ise 300 bin Amerikalıyı Antalya'ya getirip tatil yaptıracağız" dedi.

Amerikalı turistlerin harcama kapasitelerinin çok yüksek olduğunu anlatan Sn. Yıldırım konuşmasında şunları söyledi. "ABD'de 318 milyon insan yaşıyor. Bunun 68.2 milyonu 2014 yılında seyahat etti. 11.5 milyonu Kanada'ya, 29.5 milyonu Meksika'ya, 30.8 milyonu ise diğer ülkelere gitti. Amerikalı turistler ortalama paket tur için 3 bin 243 dolar ödüyor. Ayrıca her Amerikalı tatilde ortalama 1606 dolar extra harcamada bulunuyor. Antalya'ya gelecek olan Amerikalı turist 50 civarındaki 5 yıldızlı otelde konaklayacak. Antalya'ya gelen Amerikalı turist toplam 9 günlük tatil için 3 bin 590 dolar ödeme yapacak. Her ay 13 bin 880 Amerikalı Antalya'ya gelecek. Amerika'da New York merkezinde bir ofis tuttuk. Partnerlerimiz de olacak. Expedia'da paket tur satışı olarak sadece Prince Leisure olacak. Antalya'ya İstanbul üzerinden yılda 12 bin kişi geliyordu. Bu yıl direkt seferlerle 110 bin kişi gelecek."

Sn. Yıldırım, ayrıca iç pazara da girileceğini vurgu yaparak “Bu yıl Metro Travel ile işbirliğine girdik. Metro turizminin satış ofislerini bu iş için kullanacağız. En geç nisan ayında yerli turist operasyonunu başlatıyoruz. Metro turizmin bütün satış ağlarını kullanarak iç pazarda da büyümeyi hedefliyoruz’’ şeklinde konuştu.

Antalya'ya 12 ay boyunca operasyonun yapılacağını belirten Sn. Okay Yıldırım; kış operasyonlarında NBA takımları, rugby ve beyzbol takımlarını Antalya'ya getireceklerini ifade etti. Yıldırım, kış aylarında Antalya'ya 4 şehirden uçuşun yapılacağını ancak bu sayının yaz aylarında 10 şehire çıkarılacağını da sözlerine ekledi.